KURZ SOCIÁLNEJ REPORTÁŽE A FOTOGRAFOVANIA V TERÉNE

Kurzom vás bude sprevádzať sociálny pracovník Michal Oláh a fotograf Boris Németh

Termín: 29 – 30. 11. 2024

Cena: 390 eur

Kurz sa zameriava na rozvoj reportérských, sociálnych a fotografických zručností v rôznych prostrediach, ktoré každý z nás môže využiť vo svojom každodennom živote. Fotografovanie a rozprávanie príbehov sú činnosti, ktoré vykonávame intuitívne a bez toho aby sme o nich rozmýšlali. A to je škoda. Skutočnosť je taká, že využitie niekoľkých jednoduchých techník a premyslený prístup môže výrazne zlepšiť výsledok. 

 

Sociálna reportáž a fotografia si vyžadujú citlivý prístup k ľuďom v ťažkých životných situáciách – nedobrovoľne sterilizované ženy, utečenci, ľudia bez domova, závislí alebo komunity žijúce v extrémnej chudobe. Tento kurz vám poskytne potrebné nástroje na to, ako sa v takýchto prostrediach pohybovať. Klásť tie správne otázky a fotografovať bez zneužitia situácie respondentov a takto získať ich cenné príbehy. Okrem toho sa naučíte zlepšovať svoje fotografie pomocou mobilného telefónu alebo fotoaparátu, pričom spoznáte základy práce so svetlom, kompozíciou a fotografovaním v rôznych prostrediach a situáciách.

 

Pripojte sa k nám, nájdite si svoju tému a zažite životné príbehy týchto krehkých ľudí na vlastnej koži.

Oslovil ma najmä spôsob, akým je kurz vedený. Nikto vám nehovorí, čo máte robiť, čo sa máte pýtať, čo máte fotiť. Všetko je veľmi slobodné, pripadáte si jednoducho ako na vlastnej reportáži – s výnimkou toho, že máte okolo seba ľudí, ktorí vás dokážu nasmerovať, podporiť a dodať odvahu na veci, na ktoré si spočiatku netrúfate.
Broňa
Študentka
5/5

O kurze: Tento kurz vám umožní rozvíjať reportérske a fotografické zručnosti priamo v teréne v najväčších a najviac najviac vylúčených rómskych komunít na Slovensku. Prejdete rôznymi prostrediami – od najväčšej ucelenej slovenskej rómskej komunity v Jarovniciach cez komunitnu Rómov a Rómiek žijúcich v Kokave, navštívime komunitné centrum a stretneme sa s úspešným príbehom rómskej osobnosti Tomášom Ščukom.

Čo sa naučíte:

  • Ako rozprávať príbehy cez objektív – či už mobilom alebo fotoaparátom.

  • Citlivý prístup k respondentom v rôznych prostrediach, kladenie správnych otázok a etické fotografovanie.

  • Základy práce so svetlom, kompozíciou a fotografovaním v rôznych situáciách.

 

Program sociálneho teambuildingu v dňoch 29. – 30. november 2024:

  • Úvodné stretnutie v Novej Cvernovke (27.11.2024)

Dva dni pred odchodom sa 27.11.2024 o 12.00 hod. stretneme všetci v Novej Cvernovke (Račianska 78, Bratislava), v ateliéri Borisa Németha, kde si povieme o správaní sa a pohybe v prostredí vylúčenej rómskej komunity, etike stretnutí, rešpektovaní slova „nie“ a pod. Návšteva vylúčenej rómskej komunity so zámerom zachytiť reportážne momenty, uskutočniť rozhovory a stretnutia s ľuďmi žijúcimi v extrémnej chudobe a sociálnom vylúčení, bude obsahovať stretnutia s ľuďmi s rôznymi životnými osudmi, obeťami násilných sterilizácii, násilia, rasizmu alebo nútenej karantenizácie počas pandémie Covid 19. Absolvujete krátku prednášku – teoretický úvod do sociálnej fotografie s Borisom Némethom a úvod do sociálnej práce v marginalizovaných rómskych komunitách a sociálnej reportáže s Michalom Oláhom.   

  • Prvý deň: (piatok 29.11.2024)

  • Skorý ranný výjazd (o 6.00 hod.) z centra BA – Palackého 1. Približne o 10:00 hod. príchod do Jarovníc pri Sabinove. Obec Jarovnice je najväčšou ucelenou vylúčenou rómskou komunitou na Slovensku, nachádzajúcou sa v Prešovskom kraji. Komunita je domovom približne 7500 až 8000 Rómov, ktorí tu žijú v často zložitých sociálnych a ekonomických podmienkach. V komunite prebiehajú rôzne vzdelávacie a sociálne programy zamerané na podporu miestnych obyvateľov a ich integráciu do širšej spoločnosti. Stretneme sa so starostom Jarovníc Floriánom Giňom alebo inými odborníkmi na problematiku marginalizovaných komunít z tohto regiónu. 

Asi o 15:00 hod. odchod autami z Jarovníc do Hrabušíc za držiteľom ocenenia Lúč z tmy za pomoc slovenským Rómom Tomášom Ščukom. Z Hrabušíc sa pôjdeme autami ubytovať do Kokavi, kde bude možnosť večere (treba si ju vopred obljednať za cca 8 Euro), následne budú spoločné konzultácie o priebehu dňa, vzájomné „ozveny“ zážitkov a voľné posedenie pri vínku, pive, vode…každému podľa chuti. Budete mať možnosť zdieľať fotografie, o ktorých sa budeme môcť rozprávať. 

  • Druhý deň: (sobota 30.11.2024)

Druhý deň bude upravený program. O 8.30 hod. raňajky, o 9.00 hod. navštívime vylúčenú rómsku komunitu v Kokave, kde nás čaká návšteva komunitného centra známeho rómskeho hudobníka Vlada Sendreia. Spoznáme zblízka sociálne služby poskytované vylúčeným rómskym komunitám, stretneme sa s rómskymi umelcami a budeme mať možnosť spoznať túto málo známu komunitu. Bude to čas, kedy si budete môcť vyskúšať rozhovory s miestnymi ľuďmi a zozbierať materiál na napísanie reportáže. O 12.00 až 14.00 hod. nás čaká záverečné stretnutie pri obede s ozvenami o zážitkoch a skúsenostiach zo stretnutí, spoločný výstup zo stretnutí a odchod domov.

 

 Časté otázky a odpovede:

  • Čo sa týka cesty, z Bratislavy pôjdeme všetci spoločne, a spolu sa aj vrátime? Áno, berieme svoje autá, kapacita je cca 8 ľudí. Po Slovensku sa budeme presúvať spoločne. Ak ale chceš zobrať aj svoje vlastné auto, bude to iba výhoda!

  • Nebývam v Bratislave. Ako sa dostanem do Jarovníc? Ak to bude možné, vyzdvihneme ťa po ceste. Ak nie, do Jarovníc sa musíš dostať po vlastnej ose, potom už môžeš ísť s nami.

  • Ohľadne ubytovania. Máme ho zaistené, alebo si ho máme zháňať sami? Ubytovanie máte v cene, zaistili sme ho pre vás v Kokave. Nie je nič lepšie ako prespať v jednoduchých podmienkach, čo umocní zážitok zo stretnutia.

  • Keď nevlastním fotoaparát, bude mi kurz aj tak užitočný? Určite áno! Stačí ak disponuješ smartphonom s fotoaparátom. Moja skúsenosť je taká že telefón nikomu neprekáža. Možeš na neho nahrávať rozhovor, alebo fotografovať v osade. Každý ho vlastní a všetci sú s ním ok. A to je super. 🙂

  • Stravu máme zabezpečenú? Na tomto kurze budeme fungovať ako na reálnej sociálnej reportáži. A tak, ak budeme možnosť sa najesť na benzínovej pumpe tak to spravíme. Ak nie, každý sa musí postarať sám o seba. Ak nám ale ostane čas, určite si sadneme na dobrý obed alebo večeru. My zabezpečujeme vodu na cestu a každý od nás dostanete aj darček. V Jarovniciach si objednáme, pre toho, kto bude mať chuť, originálne rómske jedlo Gója. 

 

Ešte niečo o nás a jeden ohlas našej absolventky:

Michal Oláh je profesorom sociálnej práce s päťročnou praxou sociálneho reportéra časopisu .týždeň a vyše dvadsať ročnou praxou sociálneho pracovníka. Od roku 1996 pracuje s ľuďmi na okraji spoločnosti, vrátane ľudí bez domova, utečencov (Slovensko, Bosna a Hercegovina, Keňa, Kambodža, Ukrajina), obetí násilia a marginalizovaných Rómov. Spolupracoval s tropickým lekárom Vladimírom Krčmérym na viacero humanitárnych projektoch a s bývalým politickým väzňom Antonom Srholcom v útulku pre ľudí bez domova RESOTY. V roku 2017 získal ocenenie „Sociálny pracovník roka“ a „Striebornú medailu sv. Alžbety“ za najlepšiu publikáciu v sociálnej oblasti. Je autorom alebo spoluautorom viacerých publikácií, metodík a štandardov pre Komunitné centrá, Rodinné poradne a kvalitu sociálnych služieb.

 

Boris Németh vyštudoval fotografiu na VŠVU kde v súčasnosti vyučuje ako externý pedagóg. Má doktorát z fotografie a dejín umenia. Vo svojom ateliéri v Novej Cvernovke vedie kurzy portrétnej fotografie a komunikácie. Získal 13 prvých cien a vyše 25 nominácií v súťažiach ako Slovak Press Photo, Czech Press Photo, World Press Photo a ďalších. Už vyše 18 rokov pracuje ako fotograf v časopise .týždeň, ktorý opakovane získal ocenenia za fotoeditáciu, vrátane European Newspaper Award a Pictures of the Year International.

 

V prípade akýchkoľvek najstností nás neváhajte kontaktovať.

Michal Oláh

Boris Németh

KURZ: PORTRÉT V KRAJINE A KRAJINA VINOHRADOV

Zaži deň plný zážitkov vo vinohradníckej krajine!

19. 10. 2024, 8:00 – 19:00, Svätý Jur

Chceš sa naučiť fotiť portréty alebo zachytiť poetickú krajinu? V malebných viniciach pri Svätom Jure ťa to naučia dvaja profesionálni lektori Stano Jendek a Boris Németh s viac ako 20-ročnou fotografickou praxou.

 

Čaká nás celý deň fotenia, pričom sa budeme presúvať terénnym autom Wine Safari (www.winesafari.sk).

 

Navštívime niekoľko krásnych miest s úžasnými výhľadmi, kde sa budeme venovať portrétnym aj krajinárskym fotografiám. Môžeš fotiť fotoaparátom alebo kvalitným telefónom.

Okrem fotenia si vychutnáš bohatú ochutnávku svätojurských vín a obed pripravený priamo vo vinici na ohni. Počas prestávky bude čas na otázky týkajúce sa fotenia, výbavy či spracovania fotografií.

Čo budeš potrebovať:

 

  • Fotoaparát (ideálne s viacerými objektívmi) alebo kvalitný telefón

  • Vhodné oblečenie a obuv na celodenný pobyt v prírode

Cena zahŕňa:

  • Celodenné fotenie s dvoma skúsenými lektormi

  • Návštevu 4-5 krásnych lokalít, presun špeciálnym autom pre 10 osôb

  • Ochutnávku kvalitných vín na každej lokalite a pri obede

  • Obed (vhodný pre všetky stravovacie preferencie)

 

Cena a podmienky:

 

Celková cena: 490 €
Špeciálna uvádzacia cena: 350 €
Platba vopred je nutná.

 

Prihlásenie:

 

nemethboris@gmail.com

 

Minimálny počet účastníkov: 4
Maximálny počet účastníkov: 8

 

Storno podmienky:

 

Zrušenie viac ako 7 dní pred kurzom – vrátenie 100 % sumy

Zrušenie 7-4 dni pred kurzom – vrátenie 50 %

Zrušenie 3 a menej dní pred kurzom – vrátenie nie je možné

V prípade zlého počasia sa kurz presúva, peniaze sa nevracajú.

 

Miesto a čas:

 

19. október 2024 o 8:00, Svätý Jur (železničná stanica)
Workshop končí okolo 19:00 – 19:30 na tom istom mieste.

 

Kontakt: nemethboris@gmail.com

Biznis Portréty Firemné Headshoty v Bratislave Profesionálne Portréty Firemná fotografia Bratislava Profesionálny Biznis Fotograf Bratislava FOTENIE BIZNIS PORTRÉTOV FOTOGRAFIE PRE OSOBNÉ A FIREMNÉ POUŽITIE FOTENIE PRIAMO VO VAŠEJ KANCELÁRII FOTOGRAFIA OSOBNÉHO BRANDINGU
KURZ SVIETENIA A JEDNODUCHEJ KOMUNIKÁCIE
FOTOGRAFICKÝ KURZ: PORTRÉT A KOMUNIKÁCIA

FOTOGRAFICKÝ KURZ: PORTRÉT A KOMUNIKÁCIA 

Cena: 139 €
Dátum: 21.9.2024, 10:00-16:00 (Malé občerstvenie v cene)

Adresa: Nová Cvernovka, Racianska 78, Bratislava 

Kontakt: nemethboris@gmail.com

Fotografovanie portrétov nemusí byť zložité. Pomocou jednoduchých trikov dokážete vytvoriť nádherné svetlo, ktoré zvýrazní krásu každého modela.

 

Správnou komunikáciou a príjemnou atmosférou zabezpečíte, že sa váš model bude cítiť pohodlne a z fotografovania odíde nielen s krásnou fotografiou, ale aj s dobrým pocitom.

 

Pripojte sa k môjmu kurzu, kde vám ukážem, ako jednoducho a prirodzene zvládnuť portrétnu fotografiu.

 

Čo sa naučíte:

  • Základy portrétnej fotografie – osvetlenie, kompozícia a práca s technikou

  • Ako efektívne komunikovať s portrétovanou osobou, aby ste dosiahli čo najlepšie výsledky

  • Tipy a triky na uvoľnenie modelov, aby sa cítili pohodlne a prirodzene pred objektívom

 

Bonus pre účastníkov:

 

Okrem vedomostí, skúseností a praktických zručností, ktoré získate na kurze, si budete môcť odniesť aj svoj vlastný portrét, ktorý vám urobím priamo počas kurzu.

 

Pre koho je kurz určený:

 

Kurz je vhodný pre začiatočníkov aj mierne pokročilých fotografov, ktorí sa chcú zdokonaliť v portrétnej fotografii a naučiť sa, ako s ľahkosťou pracovať s ľuďmi pred objektívom.

 

Prečo sa prihlásiť:

  • Naučíte sa, ako jednoducho a efektívne zachytiť krásu a jedinečnosť každého portrétu

  • Zlepšíte svoje komunikačné schopnosti, ktoré sú kľúčové pri práci s ľuďmi

  • Odnesiete si praktické skúsenosti, nové zručnosti a svoj vlastný profesionálny portrét

 

Kde a kedy:

 

Cena: 139 €
Dátum: 21.9.2024
10:00-16:00
(Malé občerstvenie v cene)

 

Maximálny počet účastníkov: 8

 

Storno podmienky kurzu PORTRÉT A KOMUNIKÁCIA:

 

V prípade nutnosti zrušenia rezervácie na kurze sa uplatňujú nasledovné podmienky:

1) Zrušenie viac ako 7 dní pred konaním kurzu – vrátenie 100% sumy

2) Zrušenie 7-4 dni pred konaním kurzu – vrátenie 50% sumy

3) Zrušenie 3 a menej dní pred konaním kurzu – vrátenie 0% sumy

 

Adresa: Nová Cvernovka, Racianska 78, Bratislava


Kontakt: nemethboris@gmail.com

 

Nezmeškaj príležitosť naučiť sa, ako sa stať lepším portrétnym fotografom a prihlás sa na kurz ešte dnes! 

KURZ SOCIÁLNEJ REPORTÁŽE A FOTOGRAFOVANIA V TERÉNE: UKRAJINA

Kurzom vás bude sprevádzať sociálny pracovník Michal Oláh a fotograf Boris Németh

Termín: 29.8 – 1.9 2024

Cena: 390 eur

✔ Stretneme sa s humanitárnymi pracovníkmi a organizáciami, ktoré pomáhajú od začiatku vojny utečencom a presídlencom na Ukrajine, ale aj vojakom na fronte. Naučíme sa, ako komunikovať, písať a fotografovať humanitárnu pomoc, na čo zamerať svoju pozornosť a ako spracovať reportáž v krajine zmietanej vojnovým konfliktom. 

 

✔ Fotografovanie a rozprávanie príbehov sú činnosti, ktoré vykonávame intuitívne a bez toho aby sme o nich rozmýšlali. A to je škoda. Skutočnosť je taká, že využitie niekoľkých jednoduchých techník a premyslený prístup môže výrazne zlepšiť výsledok. 

 

✔ Sociálna reportáž a fotografia si vyžadujú citlivý prístup k ľuďom v ťažkých životných situáciách – nedobrovoľne sterilizované ženy, utečenci, ľudia bez domova, závislí alebo komunity žijúce v extrémnej chudobe. Tento kurz vám poskytne potrebné nástroje na to, ako sa v takýchto prostrediach pohybovať. Klásť tie správne otázky a fotografovať bez zneužitia situácie respondentov a takto získať ich cenné príbehy.

 

✔ Okrem toho sa naučíte zlepšovať svoje fotografie pomocou mobilného telefónu alebo fotoaparátu, pričom spoznáte základy práce so svetlom, kompozíciou a fotografovaním v rôznych prostrediach a situáciách.

 

Pripojte sa k nám, nájdite si svoju tému a zažite životné príbehy týchto krehkých ľudí na vlastnej koži.

Obsah kurzu:

 

  • 29. 8. 2024 –  18:00 – 20.00, Nová Cvernovka, Bratislava – teoretická časť

  • Tipy a skúsenosti od Michala Oláha a Borisa Németha, ako napísať silnú reportáž a ako sa pripraviť na fotografovanie v náročných situáciách. 

  • 30. 8 – 1. 9 –  praktická časť, Ukrajina:

  • Skorý ranný výjazd do Mukačeva (okolo 6:00 hod.) z Bratislavy alebo z iného mesta podľa dohody.

  • Pod naším vedením si vyskúšate prácu v teréne. 

 

Informácie o kurze:

 

  • Kurz je vhodný pre reportérov a fotografov s menej praktickými skúsenosťami, tak aj pre pokročilých reportérov

  • V cene workshopu je odvoz a jednoduché ubytovanie 

  • Na workshop nie je nutné priniesť si profesionálny fotoaparát, stačí aj kvalitný smartphone. 

 

Termín a miesto konania:

 

  • 29. august – 1. september 2024, Bratislava, Ukrajina – Mukačevo

 

Cena, prihlasovanie:

 

  • Cena workshopu: 390 eur

  • Podmienkou je platný pas

  • Prihlasovanie na mail: ludiabezdomova@gmail.com 

  • Minimálny počet ľudí –  6

  • Storno podmienky kurzu SOCIÁLNEJ REPORTÁŽE A FOTOGRAFOVANIA V TERÉNE: UKRAJINA

    V prípade nutnosti zrušenia rezervácie na kurze sa uplatňujú nasledovné podmienky:

     

    1) Zrušenie viac ako 7 dní pred konaním kurzu – vrátenie 100% sumy

    2) Zrušenie 7-4 dni pred konaním kurzu – vrátenie 50% sumy

    3) Zrušenie 3 a menej dní pred konaním kurzu – vrátenie 0% sumy

     

    Kontakt na zrušenie rezervácie:ludiabezdomova@gmail.com 

V prípade potreby volajte na:  

 

Michal Oláh: +421‭ 911 989 028‬

Boris Németh: +421 905 189 331

KURZ SOCIÁLNEJ REPORTÁŽE A FOTOGRAFOVANIA V TERÉNE

Kurzom vás bude sprevádzať sociálny pracovník Michal Oláh a fotograf Boris Németh

Termín: 12 – 13. 7. 2024

Cena: 350 eur

Najväčšia ucelená vylúčená rómska komunita na Slovensku v Jarovniciach, sociálne zariadenie vedené kňazom Petrom Gombitom alebo jedno z najväčších sídlisk obývané chudobnými rómami v strednej Európe? 

 

Kurz sa zameriava na rozvoj reportérských, sociálnych a fotografických zručností v rôznych prostrediach, ktoré každý z nás môže využiť vo svojom každodennom živote. Fotografovanie a rozprávanie príbehov sú činnosti, ktoré vykonávame intuitívne a bez toho aby sme o nich rozmýšlali. A to je škoda. Skutočnosť je taká, že využitie niekoľkých jednoduchých techník a premyslený prístup môže výrazne zlepšiť výsledok. 

 

Sociálna reportáž a fotografia si vyžadujú citlivý prístup k ľuďom v ťažkých životných situáciách – nedobrovoľne sterilizované ženy, utečenci, ľudia bez domova, závislí alebo komunity žijúce v extrémnej chudobe. Tento kurz vám poskytne potrebné nástroje na to, ako sa v takýchto prostrediach pohybovať. Klásť tie správne otázky a fotografovať bez zneužitia situácie respondentov a takto získať ich cenné príbehy. Okrem toho sa naučíte zlepšovať svoje fotografie pomocou mobilného telefónu alebo fotoaparátu, pričom spoznáte základy práce so svetlom, kompozíciou a fotografovaním v rôznych prostrediach a situáciách.

 

Pripojte sa k nám, nájdite si svoju tému a zažite životné príbehy týchto krehkých ľudí na vlastnej koži.

Oslovil ma najmä spôsob, akým je kurz vedený. Nikto vám nehovorí, čo máte robiť, čo sa máte pýtať, čo máte fotiť. Všetko je veľmi slobodné, pripadáte si jednoducho ako na vlastnej reportáži – s výnimkou toho, že máte okolo seba ľudí, ktorí vás dokážu nasmerovať, podporiť a dodať odvahu na veci, na ktoré si spočiatku netrúfate.
Broňa
Študentka
5/5

Osnova kurzu:

 

– 12.7.2024 (piatok)

 

Skorý ranný výjazd (okolo 5.00 hod.) z Bratislavy alebo z iného mesta podľa dohody. Približne o 10:00 hod. príchod do Jarovníc pri Sabinove, stretnutie so starostom Floriánom Giňom alebo inými odborníkmi na problematiku z tohto regiónu. Krátky teambuilding s Borisom Némethom a Michalom Oláhom o správaní sa a pohybe v prostredí vylúčenej rómskej komunity, etika stretnuí, rešpektovnie slova „nie“ a pod. Návšteva vylúčenej rómskej komunity so zámerom zachytiť reportážne momenty, uskutočniť rozhovory a stretnutia s ľuďmi žijúcimi v extrémnej chudobe a sociálnom vylúčení, bude obsahovať stretnutia s ľuďmi s rôznymi životnými osudmi, obeťami násilných sterilizácii, násilia, rasizmu alebo nútenej karantenizácie počas pandémie Covid 19.  

 

(Jarovnice sú známe najväčšou rómskou osadou na Slovensku, nachádzajúcou sa v Prešovskom kraji. Osada je domovom približne 5 000 Rómov, ktorí tu žijú v často zložitých sociálnych a ekonomických podmienkach. Napriek ťažkostiam, komunita vykazuje silnú kultúrnu súdržnosť a snahu o zlepšenie svojho života. V osade prebiehajú rôzne vzdelávacie a sociálne programy zamerané na podporu miestnych obyvateľov a ich integráciu do širšej spoločnosti.)

 

– O cca 16:00 hod. odchod autami z Jarovníc do útulku pre ľudí bez domova a v krajnej núdzi “Oáza” s lôžkovou kapacitou 250 až 300 ľudí. Ubytovanie sa, spoločné konzultácie o priebehu dňa, vzájomné „ozveny“ zážitkov a voľné posedenie. 🙂

 

– 13.7.2024 (sobota) 

 

– 9.00 hod. krátky teambuilding o etike a správaní sa v nízkoprahovom zariadení sociálnych služieb pre ľudí bez domova. Následné stretnutia s ľuďmi bez domova, rozhovory a zachytenie reportážnych momentov v zariadení. Podľa časových možností sa následne stretneme s rómskym kráľom alebo polikom z regiónu. 

(Oáza – nádej pre nový život, vedené kňazom Petrom Gombitom, je sociálne zariadenie v Košiciach poskytujúce pomoc ľuďom bez domova. Zariadenie ponúka ubytovanie, stravu a základnú zdravotnú starostlivosť. Okrem toho, organizuje vzdelávacie a pracovné programy na podporu integrácie ľudí do spoločnosti. Kňaz Gombita a jeho tím sa vyznačujú empatickým prístupom, snažia sa vytvárať prostredie nádeje a nových začiatkov pre tých, ktorí sa ocitli v núdzi.)

 

– 14.00 hod. záverečné stretnutie na obede s krátkym teambuildingom o zážitkoch a skúsenostiach zo stretnutí s ľuďmi bez domova. Spoločný výstup zo stretnutí a  odchod domov. 

Časté otázky a odpovede: 

Čo sa týka cesty, z Bratislavy pôjdeme všetci spoločne, a spolu sa aj vrátime? 

Áno, Michal aj ja berieme svoje autá, kapacita je cca 8 študentov. Po Slovensku sa budeme presúvať spoločne. 

Ak ale chceš zobrať aj svoje vlastné auto, bude to iba výhoda!

 

Nebývam v Bratislave. Ako sa dostanem do Jarovníc? 

Ak to bude možné, vyzdvihneme ťa po ceste. Ak nie, do Jarovníc sa musíš dostať po vlastnej ose, potom už môžeš ísť s nami. 

Ohľadne ubytovania. Máme ho zaistené, alebo si ho máme zháňať sami? 

Ubytovanie máte v cene, zaistili sme ho pre vás priamo v útulku Oáza. Nie je nič lepšie ako prespať priamo na mieste reportáže. 

Keď nevlastním fotoaparát, bude mi kurz aj tak užitočný? 

Určite áno! Stačí ak disponuješ smartphonom s fotoaparátom. Moja skúsenosť je taká že telefón nikomu neprekáža. Možeš na neho nahrávať rozhovor, alebo fotografovať v osade. Každý ho vlastní a všetci sú s ním ok. A to je super:) 

Stravu máme zabezpečenú? 

Na tomto kurze budeme fungovať ako na reálnej reportáži. A tak, ak budeme možnosť sa najesť na benzínovej pumpe tak to spravíme. Ak nie, každý sa musí postarať sám o seba. Ak nám ale ostane čas, určite si sadneme na dobrý obed alebo večeru 🙂

Michal Oláh je profesorom sociálnej práce a reportérom časopisu .týždeň. Od roku 1996 pracuje s ľuďmi na okraji spoločnosti, vrátane bezdomovcov, utečencov, obetí násilia a marginalizovaných Rómov. Spolupracoval s Vladimírom Krčmérym na humanitárnych misiách v Kambodži, Keni a Bosne a Hercegovine a s Antonom Srholcom v útulku RESOTY. V roku 2017 získal ocenenie „Sociálny pracovník roka“ a „Striebornú medailu sv. Alžbety“ za najlepšiu publikáciu v sociálnej oblasti. Je autorom alebo spoluautorom viacerých publikácií, metodík a štandardov pre Komunitné centrá, Rodinné poradne a kvalitu sociálnych služieb.

 

Boris Németh vyštudoval fotografiu na VŠVU kde v súčasnosti vyučuje ako externý pedagóg. Vo svojom ateliéri v Novej Cvernovke vedie kurzy portrétnej fotografie a komunikácie. Získal 13 prvých cien a vyše 25 nominácií v súťažiach ako Slovak Press Photo, Czech Press Photo, World Press Photo a ďalších. Už vyše 18 rokov pracuje ako fotograf v časopise .týždeň, ktorý opakovane získal ocenenia za fotoeditáciu, vrátane European Newspaper Award a Pictures of the Year International.

V prípade záujmu píšte na:  

ludiabezdomova@gmail.com

tel.:

Michal Oláh: +421‭ 911 989 028‬

Boris Németh: +421 905 189 331

JEDNODUCHÉ FOTENIE REPORTÁŽE

Lektor: Boris Németh

Dúhový PRIDE, Námestie Slobody, Bratislava

20. 7. 2024 10–16 hod

Cena: 99 €

Fotografovanie a rozprávanie príbehov sú činnosti, ktoré vykonávame intuitívne a bez toho aby sme o nich rozmýšlali. A to je škoda. Skutočnosť je taká, že využitie niekoľkých jednoduchých techník a premyslený prístup môže výrazne zlepšiť výsledok.

 

Reportážna fotografia si vyžadujú citlivý prístup k ľuďom a tento kurz vám poskytne potrebné nástroje na to, ako sa v takýchto prostrediach pohybovať. Fotografovať bez zneužitia situácie respondentov a takto získať ich cenné príbehy. 

 

Okrem toho sa naučíte zlepšovať svoje fotografie pomocou mobilného telefónu alebo fotoaparátu, pričom spoznáte základy práce so svetlom, kompozíciou a fotografovaním v rôznych prostrediach a situáciách.

 

  • Základné postupy pri fotení reportáže

  • Hľadanie príbehu vo fotografii

  • Praktické fotografovanie na Dúhovom Pride v uliciach Bratislavy a konzultácia fotografií

 

Koncom júla 2023 na Dúhovom PRIDE na námestí Slobody v Bratislave odhalili verejne svoju orientáciu policajt David Púchovský. Priznal sa, že aj on je gay. Po útoku na Zámockej ulici sa k svojej homosexualite prihlásili viacerí známi aj neznámi Slováci. Dávajú tak odvahu všetkým, ktorí sa stále boja. Z hanby pred reakciou spoločnosti, priateľov a rodiny.

 

Poznám aj takých, ktorí na Pride vôbec nejdú. Necítia sa v dave bezpečne. Boja sa, že sa môže zopakovať Zámocká, alebo čokoľvek iné, menej či viac náročné a bolestivé. Nepáči sa im ani politická kampaň, ktorou sa dúhové stretnutie tento rok nechtiac stalo. Mať možnosť výberu je dôležité. Ísť či neísť na verejné zhromaždenie, hovoriť alebo nehovoriť o svojej orientácii, obliecť si vyzývavý kostým, obnažiť si časť tela alebo ostať v anonymite s viacfarebnou stužkou na hrudi. To je sloboda.

 

Dúhové Pridy som fotil viackrát. Nikdy som nemal problém s ľuďmi, vždy mi ochotne zapózovali, boli milí. Viackrát som fotil aj pochody Hrdí na rodinu. Tie sa mi zdali radikálnejšie, hoci účastníci na mňa tiež nikdy neútočili. Atmosféra bola iná. Nepripúšťali možnosť voľby, ani nedávali šancu človeku s iným názorom. A rozhodne nie sú za všetky rodiny.

 

Hrdí a nezničiteľní. Dúhový pride už dávno nie je len o mladých bezduchých exhibicionistoch, ktorí sa mi paradoxne tak dobre fotia. Stretávam ľudí každého veku. Od novorodencov po sivovlasých pánov v najlepších rokoch. Na Pride nechodí len oklieštená queer komunita. Stretávajú sa tu nadšenci lásky, slobody a radosti z približne rovnakého názorového spektra. A sú aj z tých “tradičných rodín”, aby ukázali svojim deťom, aká normálna a prirodzená je rozdielnosť, a že láska zvíťazí a rodina sme všetci.

 

Vždy som chcel zdokumentovať stretnutia Svedkov Jehovových. Nikdy sa mi to nepodarilo, pretože s mojim nápadom nesúhlasili. Fotiť sa nechcú. Dôvod neuviedli. Nechcú sa zviditeľňovať, ani púšťať do svojich súkromných sfér cudzích ľudí. Na Slovensku sú menšinou a väčšina ich akceptuje. Na škále tradičnosti sú v tej lepšej skupine, lebo veď veria v Boha a majú kresťanský názor na partnerské spolužitie.

 

Je v princípe jedno, kto v čo verí. V Jehovu, v Boha, v akúkoľvek vyššiu inštanciu alebo v seba. Neviem, čo je tradičné. Ale bolo by fajn, keby u nás začala byť tradičná sloboda a rešpekt.

 

Dúhový PRIDE, Námestie Slobody, Bratislava 22.7.2023

Kontakt: Samo Horňaček

Tel.: +421 905 127 185

Mail: kurzy@sedf.sk

Organizátor: Stredoeurópsky dom fotografie
Prepoštská 4
P. O. Box 290
814 99 Bratislava