KURZ SOCIÁLNEJ REPORTÁŽE A FOTOGRAFOVANIA V TERÉNE

Kurzom vás bude sprevádzať sociálny pracovník Michal Oláh a fotograf Boris Németh

Termín: 12 – 13. 7. 2024

Cena: 350 eur

Najväčšia ucelená vylúčená rómska komunita na Slovensku v Jarovniciach, sociálne zariadenie vedené kňazom Petrom Gombitom alebo jedno z najväčších sídlisk obývané chudobnými rómami v strednej Európe? 

 

Kurz sa zameriava na rozvoj reportérských, sociálnych a fotografických zručností v rôznych prostrediach, ktoré každý z nás môže využiť vo svojom každodennom živote. Fotografovanie a rozprávanie príbehov sú činnosti, ktoré vykonávame intuitívne a bez toho aby sme o nich rozmýšlali. A to je škoda. Skutočnosť je taká, že využitie niekoľkých jednoduchých techník a premyslený prístup môže výrazne zlepšiť výsledok. 

 

Sociálna reportáž a fotografia si vyžadujú citlivý prístup k ľuďom v ťažkých životných situáciách – nedobrovoľne sterilizované ženy, utečenci, ľudia bez domova, závislí alebo komunity žijúce v extrémnej chudobe. Tento kurz vám poskytne potrebné nástroje na to, ako sa v takýchto prostrediach pohybovať. Klásť tie správne otázky a fotografovať bez zneužitia situácie respondentov a takto získať ich cenné príbehy. Okrem toho sa naučíte zlepšovať svoje fotografie pomocou mobilného telefónu alebo fotoaparátu, pričom spoznáte základy práce so svetlom, kompozíciou a fotografovaním v rôznych prostrediach a situáciách.

 

Pripojte sa k nám, nájdite si svoju tému a zažite životné príbehy týchto krehkých ľudí na vlastnej koži.

Oslovil ma najmä spôsob, akým je kurz vedený. Nikto vám nehovorí, čo máte robiť, čo sa máte pýtať, čo máte fotiť. Všetko je veľmi slobodné, pripadáte si jednoducho ako na vlastnej reportáži – s výnimkou toho, že máte okolo seba ľudí, ktorí vás dokážu nasmerovať, podporiť a dodať odvahu na veci, na ktoré si spočiatku netrúfate.
Broňa
Študentka
5/5

Osnova kurzu:

 

– 12.7.2024 (piatok)

 

Skorý ranný výjazd (okolo 5.00 hod.) z Bratislavy alebo z iného mesta podľa dohody. Približne o 10:00 hod. príchod do Jarovníc pri Sabinove, stretnutie so starostom Floriánom Giňom alebo inými odborníkmi na problematiku z tohto regiónu. Krátky teambuilding s Borisom Némethom a Michalom Oláhom o správaní sa a pohybe v prostredí vylúčenej rómskej komunity, etika stretnuí, rešpektovnie slova „nie“ a pod. Návšteva vylúčenej rómskej komunity so zámerom zachytiť reportážne momenty, uskutočniť rozhovory a stretnutia s ľuďmi žijúcimi v extrémnej chudobe a sociálnom vylúčení, bude obsahovať stretnutia s ľuďmi s rôznymi životnými osudmi, obeťami násilných sterilizácii, násilia, rasizmu alebo nútenej karantenizácie počas pandémie Covid 19.  

 

(Jarovnice sú známe najväčšou rómskou osadou na Slovensku, nachádzajúcou sa v Prešovskom kraji. Osada je domovom približne 5 000 Rómov, ktorí tu žijú v často zložitých sociálnych a ekonomických podmienkach. Napriek ťažkostiam, komunita vykazuje silnú kultúrnu súdržnosť a snahu o zlepšenie svojho života. V osade prebiehajú rôzne vzdelávacie a sociálne programy zamerané na podporu miestnych obyvateľov a ich integráciu do širšej spoločnosti.)

 

– O cca 16:00 hod. odchod autami z Jarovníc do útulku pre ľudí bez domova a v krajnej núdzi “Oáza” s lôžkovou kapacitou 250 až 300 ľudí. Ubytovanie sa, spoločné konzultácie o priebehu dňa, vzájomné „ozveny“ zážitkov a voľné posedenie. 🙂

 

– 13.7.2024 (sobota) 

 

– 9.00 hod. krátky teambuilding o etike a správaní sa v nízkoprahovom zariadení sociálnych služieb pre ľudí bez domova. Následné stretnutia s ľuďmi bez domova, rozhovory a zachytenie reportážnych momentov v zariadení. Podľa časových možností sa následne stretneme s rómskym kráľom alebo polikom z regiónu. 

(Oáza – nádej pre nový život, vedené kňazom Petrom Gombitom, je sociálne zariadenie v Košiciach poskytujúce pomoc ľuďom bez domova. Zariadenie ponúka ubytovanie, stravu a základnú zdravotnú starostlivosť. Okrem toho, organizuje vzdelávacie a pracovné programy na podporu integrácie ľudí do spoločnosti. Kňaz Gombita a jeho tím sa vyznačujú empatickým prístupom, snažia sa vytvárať prostredie nádeje a nových začiatkov pre tých, ktorí sa ocitli v núdzi.)

 

– 14.00 hod. záverečné stretnutie na obede s krátkym teambuildingom o zážitkoch a skúsenostiach zo stretnutí s ľuďmi bez domova. Spoločný výstup zo stretnutí a  odchod domov. 

Časté otázky a odpovede: 

 

Čo sa týka cesty, z Bratislavy pôjdeme všetci spoločne, a spolu sa aj vrátime? 

 

Áno, Michal aj ja berieme svoje autá, kapacita je cca 8 študentov. Po Slovensku sa budeme presúvať spoločne. 

Ak ale chceš zobrať aj svoje vlastné auto, bude to iba výhoda!

 

Nebývam v Bratislave. Ako sa dostanem do Jarovníc? 

 

Ak to bude možné, vyzdvihneme ťa po ceste. Ak nie, do Jarovníc sa musíš dostať po vlastnej ose, potom už môžeš ísť s nami. 

 

Ohľadne ubytovania. Máme ho zaistené, alebo si ho máme zháňať sami? 

 

Ubytovanie máte v cene, zaistili sme ho pre vás priamo v útulku Oáza. Nie je nič lepšie ako prespať priamo na mieste reportáže. 

 

Keď nevlastním fotoaparát, bude mi kurz aj tak užitočný? 

 

Určite áno! Stačí ak disponuješ smartphonom s fotoaparátom. Moja skúsenosť je taká že telefón nikomu neprekáža. Možeš na neho nahrávať rozhovor, alebo fotografovať v osade. Každý ho vlastní a všetci sú s ním ok. A to je super:) 

 

Stravu máme zabezpečenú? 

 

Na tomto kurze budeme fungovať ako na reálnej reportáži. A tak, ak budeme možnosť sa najesť na benzínovej pumpe tak to spravíme. Ak nie, každý sa musí postarať sám o seba. Ak nám ale ostane čas, určite si sadneme na dobrý obed alebo večeru 🙂

Michal Oláh je profesorom sociálnej práce a reportérom časopisu .týždeň. Od roku 1996 pracuje s ľuďmi na okraji spoločnosti, vrátane bezdomovcov, utečencov, obetí násilia a marginalizovaných Rómov. Spolupracoval s Vladimírom Krčmérym na humanitárnych misiách v Kambodži, Keni a Bosne a Hercegovine a s Antonom Srholcom v útulku RESOTY. V roku 2017 získal ocenenie „Sociálny pracovník roka“ a „Striebornú medailu sv. Alžbety“ za najlepšiu publikáciu v sociálnej oblasti. Je autorom alebo spoluautorom viacerých publikácií, metodík a štandardov pre Komunitné centrá, Rodinné poradne a kvalitu sociálnych služieb.

 

Boris Németh vyštudoval fotografiu na VŠVU kde v súčasnosti vyučuje ako externý pedagóg. Vo svojom ateliéri v Novej Cvernovke vedie kurzy portrétnej fotografie a komunikácie. Získal 13 prvých cien a vyše 25 nominácií v súťažiach ako Slovak Press Photo, Czech Press Photo, World Press Photo a ďalších. Už vyše 18 rokov pracuje ako fotograf v časopise .týždeň, ktorý opakovane získal ocenenia za fotoeditáciu, vrátane European Newspaper Award a Pictures of the Year International.

V prípade záujmu píšte na:  

ludiabezdomova@gmail.com

 

tel.:

Michal Oláh: +421‭ 911 989 028‬

Boris Németh: +421 905 189 331

Biznis Portréty Firemné Headshoty v Bratislave Profesionálne Portréty Firemná fotografia Bratislava Profesionálny Biznis Fotograf Bratislava FOTENIE BIZNIS PORTRÉTOV FOTOGRAFIE PRE OSOBNÉ A FIREMNÉ POUŽITIE FOTENIE PRIAMO VO VAŠEJ KANCELÁRII FOTOGRAFIA OSOBNÉHO BRANDINGU
Biznis Portréty Firemné Headshoty v Bratislave Profesionálne Portréty Firemná fotografia Bratislava Profesionálny Biznis Fotograf Bratislava FOTENIE BIZNIS PORTRÉTOV FOTOGRAFIE PRE OSOBNÉ A FIREMNÉ POUŽITIE FOTENIE PRIAMO VO VAŠEJ KANCELÁRII FOTOGRAFIA OSOBNÉHO BRANDINGU
Biznis Portréty Firemné Headshoty v Bratislave Profesionálne Portréty Firemná fotografia Bratislava Profesionálny Biznis Fotograf Bratislava FOTENIE BIZNIS PORTRÉTOV FOTOGRAFIE PRE OSOBNÉ A FIREMNÉ POUŽITIE FOTENIE PRIAMO VO VAŠEJ KANCELÁRII FOTOGRAFIA OSOBNÉHO BRANDINGU

KURZ SVIETENIA A JEDNODUCHEJ KOMUNIKÁCIE

Kurzom vás bude sprevádzať fotograf Boris Németh

Milý priatelia, ak poznáte niekoho, kto sa zaujíma o fotografovanie portrétov, dajte mu vedieť že už tento mesiac organizujem kurz.

V tomto kurze vás naučím ako komunikovať s klientom a používať jednoduché svietenie tak, aby váš model odchádzal s tým najlepším pocitom

Cena: 150€
Dátum: 27.4.2024
10:00-16:00
(Malé občerstvenie v cene)
Adresa: Nová Cvernovka, Racianska 78, Bratislava
Kontakt: nemethboris@gmail.com

JEDNODUCHÉ FOTENIE REPORTÁŽE

Lektor: Boris Németh

Dúhový PRIDE, Námestie Slobody, Bratislava

20. 7. 2024 10–16 hod

Cena: 99 €

Fotografovanie a rozprávanie príbehov sú činnosti, ktoré vykonávame intuitívne a bez toho aby sme o nich rozmýšlali. A to je škoda. Skutočnosť je taká, že využitie niekoľkých jednoduchých techník a premyslený prístup môže výrazne zlepšiť výsledok.

 

Reportážna fotografia si vyžadujú citlivý prístup k ľuďom a tento kurz vám poskytne potrebné nástroje na to, ako sa v takýchto prostrediach pohybovať. Fotografovať bez zneužitia situácie respondentov a takto získať ich cenné príbehy. 

 

Okrem toho sa naučíte zlepšovať svoje fotografie pomocou mobilného telefónu alebo fotoaparátu, pričom spoznáte základy práce so svetlom, kompozíciou a fotografovaním v rôznych prostrediach a situáciách.

 

  • Základné postupy pri fotení reportáže

  • Hľadanie príbehu vo fotografii

  • Praktické fotografovanie na Dúhovom Pride v uliciach Bratislavy a konzultácia fotografií

 

Koncom júla 2023 na Dúhovom PRIDE na námestí Slobody v Bratislave odhalili verejne svoju orientáciu policajt David Púchovský. Priznal sa, že aj on je gay. Po útoku na Zámockej ulici sa k svojej homosexualite prihlásili viacerí známi aj neznámi Slováci. Dávajú tak odvahu všetkým, ktorí sa stále boja. Z hanby pred reakciou spoločnosti, priateľov a rodiny.

 

Poznám aj takých, ktorí na Pride vôbec nejdú. Necítia sa v dave bezpečne. Boja sa, že sa môže zopakovať Zámocká, alebo čokoľvek iné, menej či viac náročné a bolestivé. Nepáči sa im ani politická kampaň, ktorou sa dúhové stretnutie tento rok nechtiac stalo. Mať možnosť výberu je dôležité. Ísť či neísť na verejné zhromaždenie, hovoriť alebo nehovoriť o svojej orientácii, obliecť si vyzývavý kostým, obnažiť si časť tela alebo ostať v anonymite s viacfarebnou stužkou na hrudi. To je sloboda.

 

Dúhové Pridy som fotil viackrát. Nikdy som nemal problém s ľuďmi, vždy mi ochotne zapózovali, boli milí. Viackrát som fotil aj pochody Hrdí na rodinu. Tie sa mi zdali radikálnejšie, hoci účastníci na mňa tiež nikdy neútočili. Atmosféra bola iná. Nepripúšťali možnosť voľby, ani nedávali šancu človeku s iným názorom. A rozhodne nie sú za všetky rodiny.

 

Hrdí a nezničiteľní. Dúhový pride už dávno nie je len o mladých bezduchých exhibicionistoch, ktorí sa mi paradoxne tak dobre fotia. Stretávam ľudí každého veku. Od novorodencov po sivovlasých pánov v najlepších rokoch. Na Pride nechodí len oklieštená queer komunita. Stretávajú sa tu nadšenci lásky, slobody a radosti z približne rovnakého názorového spektra. A sú aj z tých “tradičných rodín”, aby ukázali svojim deťom, aká normálna a prirodzená je rozdielnosť, a že láska zvíťazí a rodina sme všetci.

 

Vždy som chcel zdokumentovať stretnutia Svedkov Jehovových. Nikdy sa mi to nepodarilo, pretože s mojim nápadom nesúhlasili. Fotiť sa nechcú. Dôvod neuviedli. Nechcú sa zviditeľňovať, ani púšťať do svojich súkromných sfér cudzích ľudí. Na Slovensku sú menšinou a väčšina ich akceptuje. Na škále tradičnosti sú v tej lepšej skupine, lebo veď veria v Boha a majú kresťanský názor na partnerské spolužitie.

 

Je v princípe jedno, kto v čo verí. V Jehovu, v Boha, v akúkoľvek vyššiu inštanciu alebo v seba. Neviem, čo je tradičné. Ale bolo by fajn, keby u nás začala byť tradičná sloboda a rešpekt.

 

Dúhový PRIDE, Námestie Slobody, Bratislava 22.7.2023

Kontakt: Samo Horňaček

Tel.: +421 905 127 185

Mail: kurzy@sedf.sk

Organizátor: Stredoeurópsky dom fotografie
Prepoštská 4
P. O. Box 290
814 99 Bratislava