Keď sa v roku 2007 dnes už expremiér Robert Fico vyjadril k dostavbe iluzórnej diaľnice D1, vyhlásil, že do roku 2010 by mala spojiť západ s východom. Dodnes sa tak nestalo.
Premýšľam nad tým, čo by bolo, ak by sa to podarilo. Či by sa zmazali, alebo aspoň do určitej miery eliminovali rozdiely, ktoré medzi regiónmi a Bratislavou existujú. Ako by ľudia rozmýšľali, čo by robili a ako by vnímali krajinu a či by bolo Slovensko odrazu chápané všetkými rovnako a hlavné mesto by prestala byť „štátom v štáte“.
Na trati Bratislava-Košice pozorujem krajinu, ľudí a situácie a hľadám definíciu toho, čo znamená byť Slovákom. To sa dá podľa môjho názoru pochopiť jedine poznaním krajiny, v ktorej žijem. Posledné dva roky priniesli Slovensku veľa dôležitých udalostí. Jednou z prvých bola vražda Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej, ktorá rozhýbala krajinu k obrovskej aktivite, následne k úpadku silnej, dlhoročne vládnúcej strany, no na druhej strane aj vzostup extrémneho nacionalizmu a nenávisti, mierenej voči menšinám a etnickým skupinám.
Moje predošlé projekty riešia problematiku falošného a prázdneho hejslováctva dlhodobo a komplexne. Bratislavu- Košice a späť som poňal portrétovo. Mojou snahou je zobraziť ľudí, ktorí sú nositeľmi týchto udalostí. Tie sú trpko-smutné, niekedy úsmevné, ale stále trochu nakrivo.
Radiála od západu na východ mi ponúkla zachytiť ľudí v ich prirodzenom prostredí, nie situačne, skôr príbehovo. Nejedná sa o okamihy, ktoré sa stanú a následne zaniknú. Každá z fotografií si nesie svoj príbeh s odkazom na minulosť a presahom do našej budúcnosti.
Projekt Bratislava-Košice a späť je jedným veľkým portrétom Slovenska, ktorý som poskladal z výrazných momentov. Ak by sa ma niekto opýtal, koľko hodín strávených v aute ma to stálo, odpovedal by som, že netuším. Veľa.
Veliteľ Dobrovoľného hasičského zboru. Budča, 2019
Dopravná nehoda. Žilina, 2018
Robert Fico. V roku 1987 vstúpil do Komunistickej strany Slovenska. Poslanec Národnej rady Slovenskej republiky, bývalý predseda vlády Slovenskej republiky (2006 – 2010 a 2012 – 2018) a predseda ľavicovej politickej strany SMER – sociálna demokracia. Z postu predsedu vlády Slovenskej republiky musel v roku 2018 odísť po vražde novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. Nitra, 24. 2. 2020
Oslavy MDŽ, ktoré organizuje politická strana Smer. Dôchodkyne tlieskajú Robertovi Ficovi. Trnava, 10. 3. 2015
Omastiná, 2018
Primátorka Prievidze Katarína Macháčková. Prievidza, 2015
Zmena etnického zloženia obyvateľstva v Jarovniciach na východe Slovenska je rýchla. Aj kvôli tomu sa budúcnosti pravdepodobne stanú prvou čisto rómskou obcou. Jarovnice, 25. 5. 2019
Futbalový zápas Slovensko – Maďarsko. Vzhľadom na vyostrené vzťahy týchto dvoch krajín bol zápas označený ako rizikový. Trnava, 21. 3. 2019
Nezisková organizácia Oáza. Toto miesto pri košickej spaľovni poskytuje útočisko stovkám bezdomovcom, alkoholikom a drogovo závislým. Bernátovce, 25. 5. 2019
V polovici decembra 2019 došlo vo Važci k incidentu medzi rómskymi chlapcami a nerómskym dievčatkom. Vyvolal bitku medzi rodinami detí, Jožko skončil s rozbitou hlavou a emocionálnou traumou. Nacionalistická strana ĽSNS zneužila konflikt na svoju propagandu. Važec, 14. 1. 2020
Pochod “Hrdí na rodinu”. Mladý sympatický pár s logami nacionalistickej strany ĽSNS. Až do volieb 2020 mala táto strana imidž strany skinheadov, ktorú volia buď radikáli s okrajovými názormi alebo frustrovaní mladí protestní voliči. Medzi voličmi kotlebovcov pribúdajú ženy a starší ľudia. Zdvojnásobil sa tiež počet ľudí s vysokoškolským vzdelaním, aj keď táto skupina je stále medzi podporovateľmi ĽSNS zastúpená podpriemerne. Bratislava 5. 4. 2019.
Zhromaždenia s názvom „Postavme sa za slušné Slovensko“ podporili desaťtisíce ľudí a významné osobnosti. Ľudia žiadali okrem vyšetrenia vraždy Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej aj vyvodenie politickej zodpovednosti Roberta Fica a ďalších členov jeho vlády. Protesty boli najväščími zhromaždeniami od Nežnej revolúcie v roku 1989. Bratislava, 6. 4. 2018
Juraj Bágeľ alias Silverman. Bratislava, 2016
Výstavba diaľnice na úseku Hubová – Ivachnová. Podľa vyjadrenia predsedu vlády Roberta Fica z roku 2007 je dostavba diaľničného prepojenia Bratislavy a Košíc severnou trasou do roku 2010 realizovateľná. Do dnešných dní však nie je dokončená a v celej EÚ sme jedinou krajinou, ktorá nemá diaľnicou spojené svoje dve najväčšie mestá. Hubová – Ivachnová, 18. 9. 2019
Patrik Magdoško zastupujúci Iniciatívu poľnohospodárov, ktorá zastrešuje malých a stredných farmárov z celého Slovenska. Protestnou jazdou z Michaloviec do Bratislavy chcú farmári apelovať na urýchlené riešenie ich roky sa vlečúcich problémov, ktoré spísali v Košickej výzve. Z nej považujú za kľúčové vytvorenie špecializovaného vyšetrovacieho tímu, ktorý prešetrí prípady utláčaných farmárov, ďalej zabezpečenie toho, aby Pôdohospodárska platobná agentúra vyplácala dotáciu len subjektu, ktorý má k pôde právny vzťah. Za kľúčové považujú tiež vytvorenie korektných a transparentných pravidiel prideľovania pôdy. Bratislava, 20. 2. 2019
Robert Fico, ex-Prime Minister of Slovak Republic spoke about illusory motorway D1 in 2007. He said that it will connect western and eastern Slovakia by 2010. It has never happened.
I couldn´t help myself but wonder, what it would be, if it worked out. Whether the motorway delete or at least eliminate the differences between slovak regions and Bratislava as the capital of Slovakia. How would people think, what would they do and how would they perceive the country they live in. Would they understand Slovakia the same way as they did nowadays? Would be Bratislava stop pretend to be a small state in the big one? On the Bratislava-Košice trainline, I watch the country, people and situation. I am actually looking for the definition of what it means to be Slovak.
In my opinion, it could only be understood if I knew the country I lived in. Slovakia has changed a lot over the last two years, we have made very important steps through the incidents that happened. First of all, it was the murder of Ján Kuciak and Martina Kušnírová that moved the country forward. The killing led to widespread anti-corruption protests that forced then-Prime Minister Robert Fico and the country’s chief of police to step down. On the other hand it brought the rise of extreme nationalism and hatred against minorities and ethnic groups.
My previous projects have been dealing with the issue of false and empty self-determination of Slovaks. Bratislava- Košice (back and forth) shows Slovakia in a portrait series. My goal is to show the people who embody all those already mentioned events. They are bitterly sad, sometimes smiling, but still a little crooked.The radial from west to east offered me to capture people in their natural environment, not situationally, but rather story-like. These are not moments that once happen and then disappear. Each of them carry its own story with a reference to the past and a transition to the future.
The project Bratislava-Košice (back and forth) is the big portrait of Slovakia, which I composed from many significant moments. If someone asked me how many hours I have spent in the car, I would answer that I have no idea. It was a lot.
28.03.2021
Projects